Fizetőeszközök kezelése

Fizetőeszközök kezelése

Az értékesítés és a szolgáltatás nyújtása elsősorban a vevő és eladó közötti pénzmozgáson alapul. A fizetés nemcsak készpénzben lehetséges. A vevőknek biztosított különféle fizetőeszközök a Fizetőeszközök kezelése részben állíthatók be.

A készpénz befizetés és kifizetés rendszerbe történő rögzítésének módjait, amelyeket nem az eladás vagy a szolgáltatás nyújtás keretében valósítottak meg, az előző, Készpénzmozgások fejezet írta le.

Az többféle fizetés mód több vevőt vonzhat, de az is igaz, hogy minél több az opció, annál több beállításról, folyamatszabályozásról és valószínűleg a harmadik felekkel történő szerződéskötésekről kell gondoskodnia.


A szükséges fizetőeszközök:

  • Készpénz > mi létrehoztuk; a vevőtől átvett készpénzt a be kell tenni a kasszába, ezért ebben az esetben mindig kinyílik az elektronikus kasszafiók.

  • Bankkártya > mi létrehoztuk; a vevőtől a termékért vagy szolgáltatásért járó díjat a kártyaterminállal vonja le, ezért nincs szükség az elektronikus kasszafiók kinyitására.

Jól jöhetnek:

  • Fizetőkártya > ha a bankkártyáktól eltérő kártyákkal is elfogad fizetéseket, akkor rendszerint harmadik féltől (kártyakibocsátótól) szükséges bérelni egy erre alkalmas terminált.
    A fizetési kártyák kártyakibocsátóinak többsége saját szabályokkal rendelkezik a kártyájukkal történő fizetésre. Például, amennyiben a fizetési kártyán dombornyomással szerepel a kártyabirtokos neve, a kereskedő köteles ellenőrizni, hogy az adott kártyával valóban az a személy fizet-e.
    Mindig tájékozódjon, milyen szabályok betartására vállalt kötelezettséget az adott kártyatípus elfogadásával!

  • Fizetési kártya manuálisan > a fizetési kártyák kártyakibocsátóinak többsége lehetővé teszi az úgynevezett kézi/offline fizetést is, ha nem áll rendelkezésre fizetési terminál.
    Mindig tartsa be az adott kártyakibocsátó manuális fizetésre vonatkozó szabályait. Ha hiányoznak bizonyos fontos adatok vagy például az engedélykód, a kártyakibocsátó nem köteles a megvásárolt termék vagy szolgáltatás árát megtéríteni!

  • Valuta > a környező országok vagy a visszatérő vevők nemzetisége szerint létrehozhat többféle fizetőeszközot is a különböző valutákra.

  • Csekkek/Étkezési utalványok > csekkel/étkezési utalvánnyal történő fizetés esetén jelölje be a Fiók nyitása lehetőséget, mert ezeket az utalványokat biztonságosan kell tárolnia, és bizonyos esetekben még visszajárót is kell adnia a vevőknek, ha az utalványok értéke magasabb a vásárlás áránál.

  • Átutalás > ha a vevőnek a fizetésre későbbi, vagyis banki átutalásos fizetőeszközot kínál.

  • Részletfizetéses értékesítés > ha törlesztőrészletekkel történő fizetést kínál.

  • Utalványok/Kedvezménykuponok > az utalványok és termékekre vagy szolgáltatásokra vonatkozó kedvezménykuponok lehetne konkrét személyre kiállítva vagy lehetne szabadon átruházhatók; az utalvánnyal/kuponnal vagy csak az ár egy része vagy a teljes vételár fizethető.

  • és további fizetőeszközök, amelyek jól jöhetnek a vállalkozásához…


A fizetőeszközök természetesen kölcsönösen kombinálhatók. A vevő például fizetheti a vásárlása egy részét étkezési utalvánnyal, a maradékot pedig készpénzben. Ugyanígy a felét fizetheti az egyik fizetési kártyával, a fennmaradó részt pedig egy másik kártyával.

A különféle fizetőeszközök sikeres kombinálásához azonban szükséges, hogy minden összekombinált fizetésnek ugyanaz legyen a bizonylata, akár értékesítési bizonylat, akár pénzmozgás bizonylat.

(Az értékesítési és pénzmozgás bizonylat közötti különbség magyarázata a következő listában található).


Megnevezés > nevezze el a fizetőeszközt úgy, hogy Ön és a dolgozói mindig tudják, hogy melyiket használják.

Kód > adja meg az adott fizetőeszköz rövidítését vagy a kódját.

Típus > elárulja, milyen fizetőeszközről van szó.

Bizonylat > az értékesítési bizonylat azt jelenti, hogy a pénztárgép olyan bizonylatot nyomtat, amely az adó elszámolás alapját képezi; a pénzmozgás bizonylat használható például céges fizetési kártyáknál, ahol a vevő a munkáltatója pénzeszközével fizet, aki az értékesítési bizonylatot csak utólag kapja meg, közvetlenül a fizetési kártya kibocsátójától.

Fiók nyitása > ha a vevő a fizetéskor például készpénzt, csekket vagy utalványt ad át, ki kell nyitni az kasszafiókot, hogy ezt a fizetőeszközt bele lehessen helyezni; ha a vevő fizikailag nem ad semmit, például amikor a terminálhoz érinti a kártyát, az ilyen tranzakciónál nincs ok a pénztárgép fiókjának kinyitására.

Sztornó > az X azt jelenti, hogy ezt a fizetőeszközt nem lehet használni, ha a pénztáros (kezelő) sztornózik.

Állapot > ha az állapot kapcsoló kiemelt színű, akkor ez a fizetőeszköz látható, és használható a pénztárgépen; ha a kapcsoló szürke, ez a fizetőeszköz nem aktív a pénztárgépen.

A frissítés nyíllal aktualizálható a fizetőeszközök listája.

A plusz gombbal hozható létre új fizetőeszköz.

Ceruza > a kattintással kijelölt fizetőeszköz megadott adatait tudja ezzel szerkeszteni.


Következik az ÁFA-kezelés fejezet

© 2024 by Datapac s.r.o. www.datapac.sk