Receptúra (összeállított termék)

Receptúra (összeállított termék)

Tudta, hogy a nyersanyagok megfelelő levonásához az úgynevezett recept elkészítésekor fontos az egyes nyersanyagok fizikai mértékegységének helyes beállítása? Tekintse át a következő felhasználási példákat...


Mi az a recept, és mi a nyersanyag

A recept alatt olyan terméket értünk, amely a rendszerben nyilvántartott többféle nyersanyagból áll. Egy recept lehet például egy szendvics, amelyet a kezelőszemélyzet reggel készít egy vekniből, párizsi salátából, szalámiból és paradicsomból. Ezek a kenyerek délre mind elfogynak a pénztárból. A recept viszont lehet egy ital is, amelyet a kezelőszemélyzet készít el a megrendelés alapján. Az ilyen italba adagolhatók például a szénsavas víz, a bodzaszörp, vagy a limonádéba a friss eper.

A recepteknél biztosan figyelemmel akarja kísérni a mennyiséget, mennyi kelt el belőle, mennyi készült belőle, mennyit selejtezett, amikor például feleslegesen sokat készítettek, és nem kelt el. Ezért szükséges a receptnél a termék létrehozásakor bejelölni a Készletezett lehetőséget. 

A recept nem lehet szolgáltatás. Ezért ügyeljen arra, hogy a recept összeállításakor ne a Szolgáltatás lehetőséget jelölje be, mert ez a művelet automatikusan ellehetetleníti a Készletezett opció bekapcsolását.

A recept összetevőiül szolgáló nyersanyagokat nyilvántarthatja a rendszerében. Ha vízvezetékről veszi az ivóvizet, ehhez nem kell rendszerszintű terméket létrehozni. Néhány nyersanyagot tarthat a rendszerben termékként úgy, hogy nincs rájuk bejelölve a Készletezett opció, mert nem kell figyelnie a mennyiségüket, és nem kell rögzítenie a bevételezésüket a beszállítótól. Ez vonatkozik például egy csipet sóra, amit minden ételbe adagol.

Minden egyes nyersanyagot, amit vásárol, fokozatosan elfogyaszt, és értelemszerűen szeretne áttekintést arról, mennyi maradt. Ezeket tehát a rendszerben külön termékként kell feltüntetni.

A nyersanyagok értékesíthetők külön úgy, mint a többi termék. Ez lehet például a limonádéba adagolt bodzaszörp egy literes palackja, amit darabáron értékesít a pénztárnál, de egyúttal mindig nyitva van egy palack, és abból önt a vevőnek készülő kevert italhoz. Azoknál a nyersanyagoknál, amelyeket nem szeretne külön értékesíteni, például a konyhasót, az eladás letiltható a termék szerkesztésénél. A második, Beállítás és termék tevékenységek lapon az Engedélyezett tevékenységek a termékre szekcióban egyszerűen törli az Eladás engedélyezése lehetőséget és elmenti.


Példa

Példaként a friss smoothie szolgál, amelyet a személyzet a vevő megrendelése alapján készít el.

Recept: Zöldséges smootie 500 ml

Eredmény: A vevő fél liter friss zöldségitalt kap.

Nyersanyagok:

  1. Kókuszital 1 l Tetra Pak > darabra árulva > felhasznált mennyiség 200 ml

  2. Friss spenót 500 g papírtálca > darabra árulva > felhasznált mennyiség 120 g

  3. Brokkoli 1 kg > kilóra árulva > felhasznált mennyiség 120 g

  4. Szárzeller csomó > darabra árulva > felhasznált mennyiség a fele

Az egyes nyersanyagok külön is értékesíthetők, amelyeket a raktárkezelésben tartunk nyilván.


1. lépés: A termék létrehozása – nyersanyag

A termékeket a Termékek részben állíthatja össze a Termékek listája menüben. A jobb felső plusszal hozhat létre új terméket, vagy kikeresheti azt, amit módosítani szeretne. A szerkesztéshez az első oszlopban lévő számra kattintással juthat el, esetleg a megjelölt sor végén lévő ceruzára kattinthat.

 

1. Kókusz ital 1 l

A kókuszitalt a vevőnek literes TetraPak dobozban árulja, ezért a Mértékegységnél a Darab van beállítva.

A zöldséges smoothie készítéséhez csak 200 ml-re lesz szükség a felbontott dobozból. Ezért fontos a fizikai mértékegységek pontos beállítása a második, Beállítások és termék tevékenységek lap alsó részében.

Mindig válasszon olyan mértékegységre átváltást, amelyet a receptben használ, ahol a nyersanyagot felhasználja.

Egy darab, vagyis egy Tetra Pak doboz ebből az italból 1 liter, vagyis 1000 ml folyadékot tartalmaz. A receptekben ezt az ital milliméterben kell kimérni, ezért a Térfogat fizikai mértékegységben ez az érték 1000 ml-re van beállítva.

 

2. Friss spenót 500 g papírtálca

A spenótot előre lemért papírtálcán értékesíti, ezért a Mértékegysége Darabra van beállítva.

Egy smoothie készítéséhez csak 120 g-ra lesz szükség a felbontott dobozból. Ezért fontos a fizikai mértékegység grammra beállítása a második, Beállítások és termék tevékenységek lap alsó részében.

Egy darab, tehát egy tálca 500 g spenótot tartalmaz. A receptekben a spenótot grammokban kell kimérni, ezért a Tömeg fizikai mértékegységben ez az érték 500 g-ra van beállítva.

 

3. Brokkoli 1 kg

A brokkolit tömegre kilogrammban értékesítjük, ezért a Mértékegysége Kilogramm-ra van beállítva.

Egy smoothie készítéséhez csak 120 g-ra lesz szükség a felvágott brokkoliból. Ezért fontos a fizikai mértékegység grammra beállítása a második, Beállítások és termék tevékenységek lap alsó részében.

Mindig válasszon olyan mértékegységre átváltást, amelyet a receptben használ, ahol a nyersanyagot felhasználja.

A brokkoli úgy van beállítva, hogy ha eladja, egy kilogrammot számláz. A receptekben a brokkolit grammokban kell kimérni, ezért a Tömeg fizikai mértékegységben ez az érték 1000 g-ra van beállítva.

 

4. Szárzeller köteg

A zellert a vevőknek kötegenként értékesítjük, ezért a Mértékegysége Darabra van beállítva.

Egy smoothie gyártására pontosan fél köteget használ fel. A személyzetnek ebben az esetben a smoothie gyártásakor semmit sem kell mérnie, sem kimérnie, egy köteg felét kell felhasználnia. Ezért nem kell semmilyen fizikai mértékegységet sem beállítani.

Ha a zellert más receptekben pontosan leméri, akkor be kell állítani a fizikai mértékegységeket. De ügyeljen arra, hogy minden köteg más-más tömegű lesz, ezért a számítások nem mindig pontosak.

 


2. lépés: Az összeállított termék létrehozása – receptúra

A termékeket a Termékek részben állíthatja össze a Termékek listája menüben. A jobb felső plusszal hozhat létre új terméket, vagy kikeresheti azt, amit módosítani szeretne.

A zöldséges smoothiet a vevőnek fél literes pohárban azonnali fogyasztásra értékesítjük. A személyzet mindig egy adagot készít, amit egy ilyen megrendelés beérkezik a vevőtől. Ezért a smoothie Mértékegysége Darabra van beállítva.

A második, Beállítások és termék tevékenységek lapon jobbra fent a recept esetén jelölje be az Összeállított termék mezőt. Az kapcsoló első bekapcsoláskor automatikusan előbukkan egy új ablak, amelyben a nyersanyagokat hozzáadhatja. További módosítások végrehajtásához, ennek az ablaknak az újranyitásához használja a ceruza ikont, amely az Összeállított termék kapcsoló bekapcsolása után jelenik meg.

A Termék összeállítása ablakban adjon hozzá üres sorokat a nyersanyagokhoz a jobb felső plusszal. A Termék keresése sorba írja be legalább egy nyersanyagot vagy a termék számát, és erősítse meg az enter gombbal. A legördülő menüben olyan termékek jönnek elő, amelyek megfelelnek a kritériumoknak. Kattintással választhatja ki a megfelelőt.

Egy zöldséges smoothie készítéséhez 200 ml kókuszitalt használunk, amelyet a mérőedénybe öntünk ki. Ezért a Mennyiség mezőben az érték 200 és a Veszteség mezőben a zéró érték lesz. (Itt azzal számolunk, hogy a kezelőszemélyzet nem önti túl, és nem is önti ki ).

Fontos a sor végén kiválasztani a helyes Mértékegységet. A kókuszital esetében ezek milliliterek.

A rendszer csak ezt a két mértékegységet engedi kiválasztani, amelyek az adott nyersanyagra relevánsak. A kókuszitalunk esetében, amelyet darabra és fizikai mértékegységekben értékesítünk milliméterekre van beállítva, így tehát csak a darab vagy a ml/dl/liter választható ki.

Spenót esetén, amelyet darabra és fizikai mértékegységekben értékesítünk, grammokra van beállítva, így tehát csak a darab vagy a g/kilogramm választható ki.

A szárzellert darabra értékesítjük, és fizikai mértékegységekben semmi sincs beállítva. Ezért a Termék összeállítása mezőben a Mértékegység mezőben csak a Darab lehetőséget kínáljuk, semmi mást.

Ha a rendszer a Termék összeállítása ablakban nem jeleníti meg a kívánt mértékegységet, ellenőrizze a nyersanyagok helyes beállítását, elsősorban a kitöltött/ki nem töltött fizikai egységeket a Beállítások és termék tevékenységek lapon. (Lásd 1. lépés)

A listát fokozatosan töltse fel minden nyersanyaggal, amelyek a receptnél felhasználásra kerülnek (egy pohár smoothie-hoz). Elsősorban a Mennyiséget töltse ki, és válassza ki a helyes Mértékegységet.

Mindig olyan mértékegységet válasszon, amellyel könnyű lesz számolni. Nincs értelme 0,25 kg-ot beadni valamiből, inkább a 250 g-ot állítsa be.

A receptek készítését a Mentés gombra kattintva bármikor megszakíthatja. Ezáltal visszatérhet a nyersanyag beállításhoz és módosíthatja a fizikai mértékegységet úgy, hogy a receptet helyesen létrehozza.

A brokkoli esetében például számolunk néhány letépett levéllel, néhány lehullott brokkolirózsával vagy a brokkoli szárával, amelyet a személyzet levág és kidob. Ezért a brokkolinál 1% Veszteséget töltenek ki.

A Veszteség esetén a számot százalékban töltse ki. A mennyiség és a veszteség szerint a rendszer kiszámítja a Nettó mennyiséget, amelyet ténylegesen a recepthez adnak.

A nyersanyag beállítást erősítse meg a Mentés gombbal, és fejezze be a recept készítését. (Eladási ár, ÁFA, Lapfül, ... Mentés).


3. lépés: A recept elkészítése

Az Összeállított termék gyártásának nevezzük azt, amikor a receptből létrejön a végső termék, amely megváltoztatja a recept raktárkészletét. Azt, hogy melyik pillanatban következik be a gyártás, a raktári kártya beállítása határozza meg.

Azért, hogy a recept megjelenjen a raktári kártyán, a terméklistában be kell lennie jelölve a Készletezett opciónak.

A raktári kártyák listájában keresse ki a receptet, és nyissa ki az ablakot a részletekért. Ez a második oszlopban lévő számra kattintással végezhető el vagy a ceruzára kattintással a megjelölt sor végén.

Az ablak második része az Összeállított termék elkészítése három lehetőséget kínál, hogyan készüljön az adott recept.

Az Elkészített összeállított termékek menüpontot csak akkor láthatja, ha haladó raktárral rendelkezik. Ha még nincs haladó raktára, és érdekli, vegye fel velünk a kapcsolatot emailben: obchod@datapac.sk.

Az összeállított termék gyártása csak akkor jelenik meg, ha ráklikkelt a termék raktári kártyájára, amely ténylegesen összeállított termékként van beállítva, lásd 2. lépés.

A készítés változatai:

Automatikus készítés eladáskor a nyersanyagok levonására szolgál azonnal akkor, amikor az összeállított terméket a pénztárgépben bizonylatolja, és ott kifizetik.
Ez a változat tehát ideális a mintapéldánkhoz, amikor a kezelőszemélyzet a terméket eladja a vevőnek, és abban a pillanatban gyártani kezdi az egyes nyersanyagokból.
(A bekapcsolt automatikus gyártás változatnál az eladáskor nem használható párhuzamosan a további két lehetőség.)

A Kézi gyártás lehetővé teszi, hogy a jobb oldali Gyártás nyomógombot használja, így annyi termék készíthető, amennyit abban a pillanatban ön szeretne.

Az Automatikus készítés 0-ig azt jelenti, hogy a rendszer éjfél után annyi terméket készít, amennyit az adott napon eladtak, vagyis annyit, amennyivel mínuszba került.
Ez a lehetőség akkor használható, a személyzet reggel, az üzleti nap elején például elkészít tíz camembertes szendvicskenyeret. Ezeket a szendvicskenyereket a vevő fokozatosan vásárolják meg a nap folyamán.
Reggel a raktári kártyán lévő mennyiség Camembertes szendvicskenyér tételnél nullát mutatott. Délután a nyolc kenyér sikeres eladása után mínusz nyolcat mutatott. A rendszer éjfélkor automatikusan készít nyolc darabnyi mennyiségű receptet, és levonja a megfelelő mennyiségű nyersanyagot. Reggel a szendvicskenyerek ismét nullán vannak.
(Figyeljen arra, hogy két el nem adott, tehát kidobott szendvicset veszteségként kell levonni kiadás formájában). Fizikailag a szendvicseket legyártotta, de nem fogytak el. Bővebben a kiadásról lásd Áru kiadás fejezet)

A beállítást erősítse meg a kék színű Mentés gombbal jobbra fent.

Ha nincs haladó raktára, az összeállított termék készítésére az Automatikus készítés 0-ig lehetőség használható.

Ha több raktára van, amelyekben ezt a receptet tartja nyilván – vagyis több telephelye van – ahol a végső terméket kínálja, módosítsa a recept elkészítésének beállítását minden raktári kártyán, tehát minden raktárra külön.

A kék színű Összeállítás gombbal jobbra megjeleníthető a nyersanyag lista és azok mennyisége, amelyből a termék áll.


4. lépés: Az elkészített receptek áttekintése

A Raktárkezelés részben található az Elkészített összeállított termékek menüpontja. Itt található az összes összeállított elkészített termék, recept és csomag.

Az Elkészített összeállított termékek menüpontban csak akkor láthatja, ha haladó raktárral rendelkezik. Ha még nincs haladó raktára, és érdekli, vegye fel velünk a kapcsolatot emailben: obchod@datapac.sk.

A felső szűrő részben adja meg a kritériumokat, amelyek szerint csak bizonyos termékeket szeretne látni. A három pont, amely a kijelölt sorra kattintva a sor végén jelenik meg megnyitja a Termék sztornózása lehetőséget arra az esetre, ha a terméket a recept szerint törölni kellene, és a leírt nyersanyagokat vissza kell adni a raktárba.

A dokumentum ikon, amely a megjelölt sor végén jelenik meg, a gyártás előnézetének megnyitására szolgál, ideértve a levont nyersanyagok listáját is.


Az egyes nyersanyagok és a recept elejétől kezdve helyes beállításával, a termék eladása és a nyersanyagok helyes mennyiségben történő, automatikus levonása, a gyártás által vezérelve, már gyerekjáték.

 

© 2024 by Datapac s.r.o. www.datapac.sk